Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego

z siedzibą w Legionowie został utworzony w 2004 roku. Określa to data ogłoszenia
jego Statutu w Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego Nr 85
w dniu 13 kwietnia 2004 r. pod poz. 2109.

Został on wpisany do rejestru związków międzygmminnych
pod poz. 263 z datą 30 marca 2004 r.

Obszarowo Związek zajmuje powierzchnię 628 km2,
którą zamieszkuje 122 tys. mieszkańców.

Główne cele Związku to:
- wspieranie rozwoju gospodarczego przy zachowaniu
walorów krajoznawczo - przyrodniczych,
- promocja turystyki i rekreacji na Zalewie

Jesteś tutaj:

Miasto i Gmina Radzymin

1934
Urząd Miasta i Gminy Radzymin                                                                                      
pl. T. Kościuszki 2, 05-250 Radzymin
tel.: 22 667 67 67
fax: 22 786 51 95
e-mail: umig@radzymin.pl, inforad@radzymin.pl
www.radzymin.pl
www.facebook.com/GRadzyminRadzymin to gmina miejsko – wiejska (pow. 131 km2, liczba ludności ok. 25 tyś.), położona w północno – wschodniej części powiatu wołomińskiego, obejmująca swoimi granicami 23 wsie oraz pełne uroku miasto Radzymin - prężny ośrodek administracyjny, gospodarczy, edukacyjny i kulturalny. Podstawowym atutem Radzymina jest wyjątkowa dostępność komunikacyjna, lokalizacja w obrębie wpływów aglomeracji warszawskiej oraz znakomite warunki geograficzne. Miasto leży zaledwie 25 km od stolicy przy drodze krajowej S8 Warszawa – Białystok, która jest częścią Via Baltica i łączy Wrocław z Białymstokiem.

Radzymin, miasto "Cudu nad Wisłą" to jedno z najstarszych miast Mazowsza, rezydencjonalne miasto książęce, któremu prawa miejskie nadano już w 1475 r. Najważniejszym momentem w historii Radzymina była Bitwa Warszawska 1920 r. Odbicie Radzymina z rąk bolszewików 15 sierpnia 1920 r. to jeden z punktów zwrotnych całej bitwy, którą później nazwano „Cudem nad Wisłą”. 13 czerwca 1999 r. wizytę na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 złożył Papież Jan Paweł II.

Zabytki, które warto zobaczyć to przede wszystkim Radzymińska Kolegiata, klasycystyczna szkoła z lat 1843-44 wg proj. Antoniego Corazziego, klasycystyczny dawny szpital z 1843 r., Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920, Kapliczka na Zjawieniu z początku XX w. w stylu zakopiańskim wg projektu Feliksa Michalskiego oraz zabytkowy Dom Administratora w Parku ks. Czartoryskiej.

Gmina Radzymin jest świetnym miejscem na weekendowe wycieczki oraz aktywny wypoczynek. Parki krajobrazowe, duże kompleksy leśne, Zalew Zegrzyński, ujście Bugu i Rządzy do Narwi stwarzają możliwości uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. W Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu działają sekcje piłki ręcznej, łucznictwa, tańca sportowego, karate i inne. Pasjonatów sztuki zapraszamy do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin - nie tylko wypożyczyć książkę, skorzystasz z kawiarenki internetowej, ale również znajdziesz w ofercie koncerty, spektakle teatralne, występy kabaretowe, wystawy malarskie, graficzne, fotograficzne. Gmina Radzymin to miejsce przyjazne mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom.  

Zachęcamy do zaglądania na naszą stronę i polubienia nas na Facebook’u!
www.radzymin.pl
www.facebook.com/GRadzymin