Nieporęt

Liczba odwiedzających: 276

Urząd Gminy Nieporęt
Plac Wolności 1
05-126 Nieporęt
Tel. 22 767 04 00
www.nieporet.pl
e-mail: urzad@nieporet.pl 

Gmina Nieporęt położona jest w Kotlinie Warszawskiej, na południowym brzegu Jeziora Zegrzyńskiego. Naturalne walory przyrodnicze, wzbogacone o stale rozwijaną bazę turystyczno-sportową sprawiają, że gmina Nieporęt posiada unikalne warunki do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki pieszej i rowerowej. O każdej porze roku Jezioro Zegrzyńskie i jego okolice przyciągają amatorów aktywnego wypoczynku, a także osoby spragnione relaksu w otoczeniu przyrody.

Zarządzany przez gminę Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Nieporęt-Pilwa nad Jeziorem Zegrzyńskim oferuje optymalne warunki do uprawiania sportów wodnych, aktywnego wypoczynku i rekreacji. W dwóch malowniczych portach chętnie przebywają właściciele jachtów i łodzi motorowych, korzystając z ich bogatej infrastruktury. Na rozległych terenach zielonych powstała strefa aktywnej rekreacji – skatepark, siłownia zewnętrzna, boisko do piłki plażowej i plac zabaw dla dzieci. Znajdziemy tu także park linowy, szkółkę windsurfingową z wypożyczalnią sprzętu i punkty gastronomiczne, a wkrótce powstaną trasy nartorolkowe. 

Znajdująca się nieopodal Dzika Plaża to najchętniej od lat odwiedzane przez turystów i mieszkańców miejsce. Jedyne kąpielisko w powiecie i piękna szeroka plaża, malownicze alejki spacerowe, tereny zielone, plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu dla dorosłych oraz drewniane molo przyciągają nie tylko plażowiczów, ale i miłośników aktywnego wypoczynku. Nad bezpiecznym korzystaniem z kąpieli czuwają ratownicy WOPR. 

Zapraszamy także do Aquaparku Fala w Stanisławowie Pierwszym, który oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych, różne formy rekreacji i odnowy biologicznej. 

Duże obszary pięknych terenów leśnych gminy Nieporęt sprzyjają wędrówkom rowerowym. Turyści, mają do wyboru cztery atrakcyjne trasy, o łącznej długości przeszło 90 kilometrów. Również powstające ścieżki rowerowe zachęcają do organizowania wycieczek krajoznawczych. . 
Jadąc wytyczonymi szlakami możemy zobaczyć ciekawe obiekty, związane z historią miejsc, m.in. zabytkowy kościół w Nieporęcie, ufundowany przez króla Jana Kazimierza II Wazę jako wotum za zwycięstwo nad Szwedami; pomnik Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach, którzy internowani byli w koszarach po kryzysie przysięgowym w 1917 roku; carskie Forty w Beniaminowie. W Wólce Radzymińskiej znajduje się Pomnik 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, upamiętniający przełomowy moment w Bitwie Warszawskiej 1920 roku oraz pomnik poświęcony pamięci załogi polskiego bombowca PZL. 37 Łoś z 16 eskadry, który zestrzelony został podczas walki z niemieckimi Messerschmittami 7 września 1939 r.

Niezaprzeczalnym walorem gminy jest brak szkodliwego przemysłu. Gmina Nieporęt stwarza znakomite możliwości inwestycyjne, chociaż wszystkie plany rozwoju regionu, podporządkowane są programowi ochrony środowiska. Posiada tereny pod budowę mieszkaniową, hoteli, plaż, ośrodków wypoczynkowych i sportowych, a także nieuciążliwego przemysłu.